+90 555 528 47 69

ÜCRETSİZ KARGO ! Her Alışverişe Özel Çekiliş Hakkı!

Anasayfa • V Kayışı Ve Krank Kasnağı Nedir
V Kayışı Ve Krank Kasnağı Nedir

V Kayışı Ve Krank Kasnağı Nedir

Araç motorlarının daha düzgün çalışmasını sağlayan birçok aksam ve aparat vardır. Bu aksamlar arasında en önemli olanlarından biri V kayışıdır. Krank mil kasnağının motorun krankla ile aynı hizada döndüğünden emin olmak için V kayışı gereklidir. Krank mil kasnağı, motorun krank miline V kayışı ile bağlanmaktadır. Burada V kayışı bağlayıcı özelliğiyle kendini göstermektedir. V kayışının kopması ve bu durumun araç seyir halindeyken yaşanması tehlikeli durumlara yol açabilir. V kayışının düzgün bir şekilde işlevini yerine getirmemesi motorun bozulmasına sebep olacağı için oldukça riskli bir durumdur. V kayışı yeni üretilmiş olan araçlarda 60 bin kilometrede bir değişmesi gerekebilir. Bu durum eski araçlar için daha sık değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

V Kayışının İşlevini Kaybettiği Nasıl Anlaşılır?

  • Aracın aküsü uyarı verir veya tamamen biter.
  • Direksiyon sertleşir.
  • Motor soğuk olduğu halde motordan ses gelir.
  • Araç aniden stop edebilir.

Krank Kasnağı Nedir?

Aracın motor bölümünü incelediğiniz sırada motorun önünde genellikle metal ve kauçuktan yapılmış dairesel bir cihaz dikkatinizi çekecektir. Bu dairesel olarak görünen cihaz krank kasnağıdır. Bu parça krank milinin ucuna bağlanan harici bir motor parçası olarak görürüz. Aracınızın motor önünde yer alan bu krank kasnağı motorun sorunsuz çalışmasını sağlayarak elde edilen harmonik titreşimi azaltır. Krank kasnağının arızalanması durumunda ise küçük küçük sesler duyabilir bu sesleri fark etmezseniz eğer motorunuza ciddi zararlar verebilir.

Krank Kasnağı Değişimini Gerektiren Belirtiler

  • Motordan ayırt edilebilir bir titreşim geliyorsa
  • Motordan olması gerekenden farklı bir ses duyuluyorsa
  • Kasnağın motordan düşmesi gibi bir durum görülüyorsa krank kasnağını değiştirmeniz gerekir.
Krank Kasnağının Değişimi Neden Önemlidir?

Krank kasnağının gerekli zaman diliminde değişimini gerçekleştirmezseniz araç motoruna ciddi zarar vererek motorun arızalanmasına sebep olabilir. Bu durum araç severlerin pek hoşlandığı bir durum değildir. Aracınızın motoru bozulması durumunda araç sağlığı zarar görerek büyük maddi sonuçların süregelmesine neden olacaktır. Aracınızın krank kasnağında bir sorun olduğunu düşünüyorsanız en yakın zamanda güvenilir bir uzman teknisyen tarafından kontrol ettirmeniz gerekir. Beşparmak Oto Yedek Parça olarak sizlere bu hizmeti sunuyoruz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Online AlışVeriş Mağazalarımız