+90 555 528 47 69

ÜCRETSİZ KARGO ! Her Alışverişe Özel Çekiliş Hakkı!

Anasayfa • Motor Takozu Nedir, Ne İşe Yarar. Arıza Belirtileri Nelerdir
Motor Takozu Nedir, Ne İşe Yarar. Arıza Belirtileri Nelerdir

Motor Takozu Nedir, Ne İşe Yarar. Arıza Belirtileri Nelerdir

İnsan vücudunda denge nasıl önemli bir yere sahipse araçlarda da durum aynıdır. Aracın virajlardaki dönüşlerinde aracın kendi dengesini koruması savrulmaması önemlidir. Araç içerisinde yer alan motor farklı parçaların birleşmesi sonucunda oluşur. Araçların beyni görevini gören motorda arızalar araç kullanımını doğrudan etkiler. Motorda bu dengeyi sağlayan bir sistem bulunmaktadır. Bu dengeyi sağlayan sistemin parçasına motor takozu denir. Motor takozu, aracın işlevsel yapısının anlaşılmasında ve kullanım sırasından kolaylık sağlayan bir parçadır. Motor takozu sadece yararlarını bilmek yeterli olmayacaktır. Yapısının bilinmesi önemlidir. Motor takozu motorun sağ ve sol kısmında olmak üzere araçta iki parça halinde bulunur. Görüntü olarak kulak yapısına benzemesinden dolayı motor kulağı olarak da bilinir. Aracın sistemi, güvenli ve konforlu bir sürüş için motor takozu oldukça hayati bir önem taşımaktadır. Bu sebeple arızalanması durumunda uzmanlar tarafından tamir tespiti yapılarak iyileştirilmelidir.

Motor Takozu Arıza Belirtileri Nelerdir?

Motor takozu olarak bilinen mekanik parça araçlarda önemli bir göreve sahiptir. Motor ve şanzıman arasındaki bağlantıyı sağlayan bu parça, bazı bölümlerde oluşan titreşimleri engelleyerek konforlu bir sürüş deneyim sunar. Konforlu bir sürüş deneyimi sunması dışında güvenlik açısından doğru orantılıdır.

Sürüş sırasında küçük detaylarla aracınızın motor takozunda sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu sayede oluşabilecek büyük sorunların önüne geçebilirsiniz.

  • Motoru kapattıktan sonra ortaya çıkan büyük titreşim
  • Sürüş sırasında yoğun bir titreşim hissedilmesi
  • Yüksek hızda araç kullanılırken gaz verme ve bırakma durumunda aracın zıplaması gibi durumlar motor takozunun arızalanmasının habercileridir.

Motor kulağı arızalanmasında her araç farklı belirtiler gösterir. Motor kulağı arızası belirtileri oldukça çeşitlilik göstermektedir. Sıklıkla karşılaşılan belirtiler şunlardır;

  • Motor kulağında çatlama meydana gelmesi
  • Motor takozu kauçuğunda ayrılma meydana gelmesi
  • Motor takozu kauçuğunda yırtılma meydana gelmesi sık karşılaşılan sorunlardır.

Bu durumlar sık karşılaşılan durumlar olsa bile her araçta farklılık göstermektedir. En doğru sonucu almak için aracınızın bakımlarını düzenli bir şekilde yaptırmayı ihmal etmeyin. Motor takozu arızasıyla karşı karşıya kalındığında uzmanlar tarafından tespit edilerek tamir edilmelidir. Beşparmak Oto Yedek Parça ile dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Online AlışVeriş Mağazalarımız