+90 555 528 47 69

ÜCRETSİZ KARGO ! Her Alışverişe Özel Çekiliş Hakkı!

Anasayfa • Aracın Motor Yağı Neden Eksilir
Aracın Motor Yağı Neden Eksilir

Aracın Motor Yağı Neden Eksilir

 Araçlar hakkında az bilgi sahibi olan insanlar araç yağını akaryakıt ile karıştırabilme ihtimali yüksektir. Kavramsal olarak birbirlerine çok benzeseler bile işlevsel olarak birbirlerinden oldukça farklıdırlar. Araç yağı araçların motor sağlığı için oldukça önemlidir. İnsan vücudu için su ne kadar önemliyse motor için de araç yağı o kadar önemli bir yere sahiptir. Araç yağı, motorun hareketli parçalarının üzerindeki oluşturduğu ince tabaka sayesinde parçaların birbirine sürtünerek zarar vermesini engeller. Bahsedilen sürtünme parçaların zamanla aşınmasına ve işlevini kaybetmesine neden olur. Araç yağı ayrıca parçaların kolay hareket emesine yardımcı olur.

Araç yağı sadece bir kere kullanılarak uzun süre etki etse bile zamanla eskir ve yenilenmesi gerekir. Motor yağının eskimesi, yağın içinin partiküllerle dolması ve yeni motor yağında olduğu gibi akışkan temiz kokusunu kaybetmesi anlamına gelir. Motor yağının eskimesi dışında zamanla motor yağı azalma gösterir. Bu nedenle motor yağının sürekli olarak kontrol edilmesi, gerek duyulduğunda değiştirilmesi gerekir. Motor yağı değişimi çok adımlı bir işlem değildir ancak uzmanlar tarafından değiştirilmesi tavsiye edilir. Peki, araç yağı neden eksilir?

Aracın Motor Yağı Eksilmesi Durumu

Motor yağı aracın sağlıklı bir şekilde çalışması için oldukça önemlidir. Bu yüzden belirli aralıklarla motor yağının kontrol edilmesi gerekir. Aracınızın periyodik bakımında da motor yağı kontrolü yapılarak yağ eksikliği tespit edilirse tamamlanır, yağ eskimesi gibi bir durum söz konusu olduğunda yağ değişimi yapılır. Motor yağına dikkat edilmezse ve motor yağ seviyesinde azalma meydana gelirse ilerleyen zamanlarda pistonlarda hareket zorluğu ve motorda bulunan diğer hareketli parçalarda aşınma meydana gelir. Motor yağının azaldığı fark edilip yağ eklense bile aşınan bu parçalar arasında yağ sızması engellenemez. Pistonlardan yağ sızması yağ yakmanın nedenleri arasında yer alır. Bir diğer nedenler arasında motorun çok uzun süre yüksek devirlerde çalıştırılması ise segmanların performansını etkileyerek yağ sızdırmasına neden olur.

Motor Yağ Yakıyorsa Ne Yapılmalı?

Motorun yağ yakması durumu araçta ciddi zararlara sebep olacağı için en kısa sürede profesyonel bir destek alınması gerekir. Beşparmak Oto Yedek Parça olarak motorun yağ yakma sebebini araştırarak motorda oluşan arızanın tespiti dahilinde uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Araç bakımı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Online AlışVeriş Mağazalarımız